2022 Yılı En İyi 7 Domain Sağlayıcısını Sizler İçin Derledik

en iyi 7 domain sağlayıcı listesi
İşletmenizi veya fikrinizi dijitale taşımanın ilk adımı olan domain (alan adı) sahibi olmak için bir firmadan satın almanız gerekiyor. Sizler için 7 firmayı derledik.

Paylaş

2022 Yılı En İyi 7 Domain Sağlayıcısını Sizler İçin Derledik

İşletmenizi dijitale taşımanın ilk adımı: Domain Satın Almak

2022 yılını tamamlamak üzere olduğumuz şu günlerde hangi sektörde faaliyet gösterirse göstersin işletmeler için bir web sitesine sahip olmak en önemli ihtiyaçlar arasındadır. Bizde bugün işletmeniz için bir web sitesi kurmak istediğinizde ilk yapmanız gereken Domain Satın Almak konusunda hangi firmaları tercih edebileceğinizi sizlere anlatacağız. Hazırsanız başlayalım.

Domain Nedir ?

Bir web sitesine girmek istediğinizde o web sitesiniz IP adresini girmeniz gerekmekedir. Sayılardan oluşan bu IP adresinin akılda tutulması kolay olmadığından domain kavramı geliştirilmiştir. Domain (Alan Adı) en kısa tabiri ile web sitesinin adı ve adresidir. İnternet kullanıcıları web sitenizi bu alan adı ile tanırlar. Bu şekilde kullanıcı herhangi bir IP adresi girmeden alan adını girerek ulaşmak istediği web sitesine ulaşmaktadır.

İşletmeniz için bir alan adı (domain) belirlediğinizde bu alan adının bir hizmet sağlayıcıdan belirli bir süre karşılığında ücreti ile kiralanması gerekmektedir. Bu şekilde bahse konu alan adının sizin tarafınızdan alındığı güvence altına alınmış olur. bu süre boyunca seçmiş olduğunuz alan adı (domain) başkaları tarafından kullanılamaz. Belirlemiş olduğunuz süre sonunda bu alan adının kullanım süresini uzatmanız gerekmektedir. Aksi takdirde başkaları tarafından alınarak kullanılabilir.

Domain Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Domain (alan adı) seçimi işletmeler için çok önemlidir. Potansiyel müşterilere internet ortamında ulaşırken müşterilerin ilk göreceği şey alan adınız olacaktır. Doğru domain seçerek işletmenizin karlılığını arttırabilirsiniz. Veya hatalı bir alan adı seçimi ile de size ulaşabilecek potansiyel müşterileri kaçırabilirsiniz. Domain seçiminde dikkat etmeniz gereken 5 ana faktörü aşağıda listeledik.

Seçeceğiniz domain adının daha önceden seçilmediğinden emin olun.
Kısa ve hatırlanabilir bir domain seçin.
Rakamları ve işaretleri kullanmaktan kaçının.
İşinizle ilgili kelimeleri kullanın.
Hizmet sağlayıcının ICANN’a kayıtlı olduğunu teyit edin.
web site, web design, web-1706400.jpg

ICANN Nedir ?

Dünya’nın domain ( alan adı ) kayıt merkezi olarak kabul edilen ICANN, şuan çevrimde olan tüm alan adlarının ilk iznini veren büyük denetim merkezidir. ICANN, ülke bazında veya dünya genelinde kullanılacak alan adı uzantılarının, kullanım hakkını açan ve dağıtımını / denetimini sağlayan tek yetkili kurumdur. Seçeceğiniz domain sağlayıcı firmanın mutlaka ICANN ‘a üye olması gerekmektedir.

En İyi 7 Domain Sağlayıcı Firma Listesi

Domain satın almak , domain nedir ve domain alırken dikkat edilecek hususları inceledikten sonra şimdi de sizin için hazırladığımız yerli ve yabancı 7 farklı domain sağlayıcı firma listesini paylaşma zamanı.

Listede her bir firma hakkında kısa bilgi verdikten sonra her firmadan belirlemiş olduğumuz .com uzantılı alan adı ile satın alım gerçekleştirmek istediğinizde karşılaşacağınız fiyatları içeren görseller bulacaksınız. Fiyatlar seçilecek alan adı, uzantı ve ek paketler sonucunda değişim gösterebilir. Yalnızca fikir vermesi açısından listeye konulmuştur.

godaddy-domain-logo

En çok bilinen firmaların başında gelmektedir. 1997 yılında hizmet vermeye başlamıştır. Arayüzü kullanıcı dostu olup, Türkçe kullanım desteği sunmaktadır. Dünya genelinde 21 milyondan fazla kullanıcısı bulunmakta, 84 milyondan fazla alan adına hizmet vermektedir. Firma çeşitli indirimler ve kampanyalar ile müşteri memnuniyetini arttırmaktadır.

godaddy domain fiyatları
bluehost domain

Uluslararası alanda önde gelen firmalardan biridir. 2003 yılında kurulmuştur. WordPress resmi partnerlerinden olması dolayısıyla kullanıcılarda güven oluşturmaktdır. Ücretsiz SSL sertifikaları ve ücretsiz domain seçenekleri de sunmaktadır. Hizmetten memnun kalmamamız durumunda 30 gün içinde para iade garantisi de sunmaktadır.

network solutions domain fiyatları
network solutions domain

Dünya genelinde 7 milyondan fazla alan adı kayıtlı olması ile önde gelen firmalardandır. Domain satışı dışında pek çok farklı hizmet daha sunmaktadır. Web sitenizin kullanıcı sayısını arttırmak için araçlarda sunmaktadır.

network solutions domain fiyatları
namecheap domain logo

“Her zaman en uygunu” misyonu ile hareket eden firma 2000 yılında kurulmuştur. Firmanın öne çıkan özelliği ise almak istediğiniz alan adı başkası tarafından alınmış ise o kullanıcıya teklif sunabilmenizdir.

namecheap domain fiyatları

2004 yılında kurulmuş olan yerli hosting ve domain hizmeti sunan bir firmadır. Altyapısının sağlamlığı ile bilinmektedir. Hizmetten memnun kalmamanız halinde 5 gün içinde para iadesi sunmaktadır.

turhost domain fiyat
natro domain logo

1999 yılından beri hizmet veren Natro, domain satış sektöründe önde gelen yerli firmalardan biridir. Türkiye’de bulunan kendi sunucularını kullanmaktadır. Sunucu konumu ve hızı nedeni ile müşteri memnuniyeti yüksektir.

natro domain
isimtescil domain logo

Türkiye’de en çok tercih edilen firmalar arasındadır. İlk başlarda alan adı kaydı olarak ağırlıklı hizmet verse de şimdilerde hosting, ssl, mail ve marka tescili gibi birçok alanda alternatif hizmetler sunmaktadır.

Domain (alan adı) konusunda hizmet alabileceğiniz yerli ve yabancı 7 farklı firmayı sizler için ele aldık. Yukarıda sıralanan firmalar karışık olarak listelenmiştir. Her firmanın kullanıcı deneyimine göre artı ve eksi yönleri olabilmektedir. Peki sizin tercih ettiğiniz domain sağlayıcı frma hangisi ? Aşağıda gerekçeleri ve karşılaştığınız sorun ve avantajlar ile yazabilirsiniz

Semantik HTML Etiketleri

Semantik HTML, web sayfalarının anlamını artıran, içeriği daha iyi anlaşılır kılan bir…
Read More

Yeniliklerden Haberdar Olun

E-posta listemize Kaydolun

diğer İçerikler

ReCaptcha-Kapak-ACA-Digital
Arama Motoru Optimizasyonu

reCAPTCHA v2: Web Siteleri İçin Güvenlik ve SEO

reCAPTCHA, web siteleri için önemli bir güvenlik önlemidir ve spam ve bot saldırılarından korunmak isteyen her web sitesi sahibinin düşünmesi gereken bir unsurdur.

Şubat-Ayı-Önemli-Günler-ACA-Digital
Sosyal Medya

Şubat Ayı Önemli Günler Listesi (2024)

Sosyal medya pazarlamasında önemli günlerin yeri ayrıdır. Ziyaretçileri çekecek ve ortak bir paydada buluşabileceğiniz yegane seçeneklerden biri önemli günlerde içerik paylaşmaktır.

Dijital Dünyaya Adım Atmak Mı İstiyorsunuz ?

İşletmenizin dijital dünyada profesyonel bir biçimde temsil edilmesi için gerekli adımları bizimle atmaya ne dersiniz? Hemen iletişime geçin !

Hemen Yazın
Merhaba,
İlgilendiğiniz hizmetimiz ile alakalı hemen bize yazın !